ćwiczenia w ciąży
Bezpłatna szkoła rodzenia

Program Prywatnej Szkoły Rodzenia Sismed obejmuje 6 spotkań. Każde zajęcia trwają od 1,5 do 2 h i odbywają się raz w tygodniu. Zajęcia najlepiej rozpocząć około 25 tyg. ciąży.

Każde zajęcia będą się rozpoczynać od ćwiczeń gimnastycznych a kończyć ćwiczeniami relaksacyjno - oddechowymi.

1 spotkanie
Drodzy Rodzice!
Zależy nam, by kurs był nie tylko miejscem, w którym pod czujnym okiem profesjonalistów przygotujecie się na przyjście na świat Waszego wyczekiwanego dziecka, ale chcemy również byście czuli się swobodnie i dobrze. Dlatego na pierwszym, zapoznawczym spotkaniu zapytamy Was o oczekiwania względem naszych zajęć. Będziemy robić wszystko by im sprostać. Mamy nadzieję, że pozwoli nam zwiększyć poczucie bezpieczeństwa do efektywnego uczestnictwa w zajęciach.

Podczas pierwszych zajęć omówimy:

  • przebieg ciąży
  • etapy rozwoju płodu, jak dziecko odbiera świat, co już potrafi oraz jak można się z nim kontaktować
  • dietę w ciąży

2 spotkanie
Drugie spotkanie poświęcone zostanie zagadnieniom dotyczącym porodu. Omówimy przebieg porodu, sygnały zwiastujące jego nadejście oraz emocje które mu towarzyszą. Porozmawiamy o wzajemnych oczekiwaniach Rodziców oraz o roli Taty na sali porodowej.

Podczas tego spotkania:

  • powiemy o czym należy pamiętać, pakując torbę do szpitala
  • przygotujemy i zapiszemy "Plan Porodu", który każdy indywidualnie stworzy, zawierając w nim swoje priorytety


3 spotkanie

Na tych zajęciach położna omówi fazy porodu oraz najwygodniejsze pozycje - dla każdej z faz. W trakcie zajęć pokażemy również techniki masażu, które wspomagają łagodzenie bólu porodowego. W drugiej części zajęć omówimy rodzaje znieczuleń oraz zapoznamy się z prostymi i skutecznymi sposobami walki z bólem.

4 spotkanie
Tematem przewodnim czwartego spotkanie będzie karmienie piersią. Położna opowie o zaletach, jakie niesie za sobą karmienie piersią oraz omówi pozycję do karmienia piersią. Poruszy również temat dotyczący problemów, które mogą wystąpić w tracie laktacji, oraz opowie o diecie Matki karmiącej.
Na tych zajęciach będzie można odwiedzić oddział położniczy w Mysłowickim Centrum Zdrowia Sp. z o.o. Szpital nr 1 im. Karola Boromeusza w Mysłowicach oraz spotkać się z położnymi pracującymi na tym oddziale.

5 spotkanie
Tematem tych zajęć będzie pielęgnacja noworodka. Dowiemy się, co się dzieje z Maluszkiem po porodzie, gdy trafia na oddział noworodkowy (szczepienia, badania itp.). Nauczymy się, jak prawidłowo dbać o higienę dziecka, jak kąpać, przewijać i ubierać Maluszka. Położna pokaże również techniki masażu noworodka oraz udzieli wszelkich informacji, które pozwolą Wam bez obaw opiekować się dzieckiem od jego pierwszych dni życia.

6 spotkanie
Na ostatnim spotkaniu omówimy powrót do domu oraz czas połogu. Położna wyjaśni istotę zmian, które towarzyszą młodej Mamie. Dowiemy się, jak dbać o siebie w tym okresie, jak rozpoznać niepokojące objawy w zachowaniu mamy (zmiany nastroju tzw. "baby blues") oraz jak sobie radzić w nowej roli.
Druga część tych zajęć zostanie poświęcona udzielaniu pierwszej pomocy.